Trefliki i dobre nawyki! Książeczki, które kształtują dobre nawyki u dziecka

Rodzina Treflików w wersji ekranowej doskonale bawi i pobudza wyobraźnię dzieci, a w wydaniu czytelniczym również wspiera przedszkolaki i ich rodziców w kształtowaniu pozytywnych nawyków związanych z dobrym samopoczuciem. Rodzina Treflików to nie tylko ulubiony serial dla najmłodszych, ale także mnóstwo ciekawych, historii z życia animowanych bohaterów, które możecie śledzić na kartach serii wydawniczej Trefliki i dobre nawyki autorstwa Martyny Jelonek. Kolekcja książeczek w przyjazny sposób pomoże rodzicom i ich stopniowo poznającym swoje ciało maluchom wprowadzić do codziennego życia proste i pomocne nawyki dotyczące zdrowia czy higieny, pozwoli zrozumieć podstawowe funkcje ludzkiego ciała i… po prostu je pokochać!

Książki Martyny Jelonek wspierają rozwój dzieci

W dzisiejszym wpisie chcemy zarekomendować Wam trzy książki z serii Trefliki i dobre nawyki, z nadzieją, że te pełne wartościowych treści historie zdobędą Wasze zaufanie i zjednają sobie rzesze nowych czytelników wśród wymagających (i słusznie!) przedszkolaków. Sięgnijcie do nich, a przekonacie się, jak w prosty i skuteczny sposób zmienić przyzwyczajenia maluchów (niekiedy też własne) w zakresie dbania o higienę ciała i zdrowego stylu życia. Treści merytoryczne zawarte w książeczkach z Treflikami mają charakter edukacyjny i zostały wnikliwie opracowane. W trakcie tworzenia każdego tytułu teksty książeczek były wielokrotnie konsultowane  z doświadczonymi specjalistami od określonej problematyki: fizjoterapeutką uroginekologiczną, stomatolożką i laryngologiem. Konsultanci stworzyli także pełne praktycznych wskazówek miniartykuły dla rodziców – znajdziecie je na początku każdej książki. Ponadto, cała seria powstała pod czujnym okiem psycholożki (Mamologia), by treść skierowana do dziecka była jak największym wsparciem: bez oceniania, etykietowania i utrwalania krzywdzących stereotypów. Możecie być pewni, że w Wasze ręce nie trafią przypadkowe porady, a dzieciaki będą zachwycone, gdy na trudne zagadnienia spojrzą oczami doświadczonych już Treflinki i Treflika, którzy dzięki prostym sposobom potrafią reagować na sygnały płynące z ciała i nie wstydzą się mówić o problemach z nim związanych!

Trefliki w toalecie, czyli o fizjologii i higienie w dziecięcym wydaniu

w toalecie

Jako małe dzieci wszyscy zaczynaliśmy od noszenia pieluszek i zostawialiśmy w nich nasze... siusiu i kupę, aż do momentu odpieluchowania, które zaczęło się naturalnie, dla każdego we własnym tempie: raz wcześniej, raz później – to zupełnie normalne! Na przykład kolega z przedszkola Treflika nosi jeszcze pieluszkę, a Treflik ma już ten etap za sobą. Jak to się stało? Dzieci, czytając książkę Trefliki i dobre nawyki w toalecie zrozumieją, że uczymy się sprawnie korzystać z ulubionego nocniczka, a potem prawidłowo siadać na desce sedesowej, a wszystko zależy od gotowości naszego ciała. Teraz Trefliki nie noszą już pieluszek, lecz codziennie zakładają kolorowe majtki i są na etapie samodzielnego załatwiania potrzeb fizjologicznych w toalecie, co nie oznacza, że nie popełniają błędów, bo zdarzają się one każdemu. Książka pokazuje, jak bardzo ważne jest, aby higienicznie i we właściwej pozycji korzystać z toalety. Kiedy Treflinka ma zaparcie, mama i pan doktor Pupko pomagają jej znaleźć i wprowadzić w życie skuteczne sposoby na poradzenie sobie z tą dolegliwością. Trefliki, a przy okazji Wasze dzieci, dowiadują się, że z powodów zdrowotnych nie powinno się wstrzymywać siku ani kupy, a wręcz przeciwnie – zawsze jak najszybciej znaleźć drogę do toalety! No a kiedy przytrafi się jakaś przykra wpadka... to na pewno nie jest powód do wstydu – nawet w przedszkolu. Dobrze o tym mówić głośno i zmienić majtki na jeszcze bardziej odlotowe!

W toalecie

Treflik dba o higienę nosa!

Książeczka Nos - minimalka

Czasami mówi się, że mamy do czegoś nosa, czyli dokonujemy trafnych ocen albo mamy prawidłowe przeczucie względem osób czy zjawisk. Bohaterowie serialu o przygodach Rodziny Treflików często „mają nosa” w różnych sprawach, np. Treflik doskonale wyczuwa najmniejszy podstęp. Jednak nie o tym chcemy dzisiaj pisać. Skupimy się raczej na nosie w dosłownym sensie oraz zagadnieniach związanych z tą częścią ciała i jej prawidłową higieną, która często pozwala uchronić dzieci przed infekcją lub łagodne ją przejść. Niezwykle pomocna w tym zakresie jest książeczka Trefliki i dobre nawyki. Nos. I tym razem sprawy ludzkiego ciała nie pozostaną w cieniu – Trefliki zatroszczą się, aby ważkie kwestie związane z ludzkim nosem ujrzały światło dzienne. Zagadnienia poruszane w książeczce zostały skonsultowane z laryngologiem i psycholożką, więc możecie być pewni, że i tym razem przygody Treflików będą łagodnie wspierały rozwój emocjonalny i społeczny małych przedszkolaków.

Z ilustrowanej książki Martyny Jelonek dzieciaki dowiedzą się, do czego właściwie służy nos, i że nie wszystkie nosy wyglądają tak samo. A katar i gluty w nosie to zupełnie normalna sprawa, o której warto porozmawiać! Przedszkolaki na przykładzie Treflinki dowiedzą się, że drogi oddechowe mogą być niedrożne, ludzie mają przez to problemy z oddychaniem, a jednym z rozwiązań poprawiających komfort zdrowotny jest robienie inhalacji, która wcale nie jest taka nieprzyjemna, jak się wydaje! Dzieci odkryją również prawdę o nawyku dłubania w nosie i nauczą się radzić z  problemem zalegającej wydzieliny… z palcem w nosie (na szczęście niedosłownie!).

Nos

Treflik ma piękne i zdrowe zęby, a jeden właśnie mu wypadł!

Książeczka Zęby - mininalka

Rodzina Treflików o higienie zębów wie całkiem sporo. W zasadzie nie ma dla nich w tym zakresie wielkich tajemnic, bo często odwiedzają stomatologa. Co najmniej dwa razy dziennie sięgają po swoje szczoteczki i pastę do zębów i wiedzą, jak używać nici dentystycznej. Treflik i Treflinka korzystają nawet ze specjalnej klepsydry, która odmierza czas niezbędny do prawidłowego wyszczotkowania jamy ustnej! Dzięki codziennym zabiegom higienicznym ząbki Treflików są zdrowe, co potwierdza ulubiona pani stomatolożka w swoim całkiem kosmicznym gabinecie. W książeczce Martyny Jelonek zatytułowanej Trefliki i dobre nawyki. Zęby znajdziecie odpowiedzi na fundamentalne pytania związane z jamą ustną i standardami higienicznego dbania o zęby. Dzieci dowiedzą się, co się dzieje w naszej buzi nocą, ile mamy ząbków albo dlaczego warto chodzić regularnie do dentysty, którego naprawdę da się lubić.

Zęby

Trefliki bardzo chętnie podzielą się swoimi doświadczeniami i będą wspierały maluchy w kształtowaniu prawidłowych nawyków. Dobre przyzwyczajenia to coś, co zdecydowanie ułatwi życie nie tylko przedszkolakom, ale także ich rodzicom! To chyba najprostsza droga do niewymuszonej samodzielności – zatem wypracowujcie z dziećmi prawidłowe nawyki, wprowadzajcie drobne zmiany i osiągajcie poprawiające samopoczucie rezultaty – Trefliki będą w tym dzielnie wspierać Wasze dziecko: bez względu na to, na jakim jest etapie! Sprawdźcie w naszym sklepie internetowym lub w lokalnej księgarni ofertę wartościowych opowiadań z serii Trefliki i dobre nawyki i pomagajcie dzieciom kształtować prawidłowe przyzwyczajenia, które zostaną z nimi na całe życie!

Trefliki i dobre nawyki! Książeczki, które kształtują dobre nawyki u dziecka

Obowiązek informacyjny wynikający z RODO: Administrator danych; Cele, podstawy prawne, informacja dobrowolności lub obowiązku podania i czas przetwarzania; Odbiorcy danych; Prawa osoby, której dane dotyczą i sposoby ich realizacji; Przetwarzanie danych w sposób zautomatyzowany (w tym profilowanie).