10 Najlepszych gier planszowych dla rodziny

Jesień zadomowiła się już na dobre w naszej szerokości geograficznej, a wraz z nią nastały dłuuuugie wieczory, które warto spędzić radośnie w gronie bliskiej rodziny! Trefl przygotował dla Was listę 10 najlepszych rodzinnych gier, które zapewnią Wam po pierwsze - dużą dawkę rozrywki, a po drugie - nie pozwolą, aby dopadła Was jesienna chandra. Gwarantujemy, że po zapoznaniu się z naszym najnowszym wpisem na blogu będziecie rzadziej wpadali w pesymistyczne nastroje, a dociekliwi sąsiedzi będą częściej dopytywać gospodarza domu o salwy śmiechu dobiegające zza ściany. Oto naszym zdaniem 10 najlepszych gier familijnych.

 

Podobno jesień potrafi wpędzić w melancholijny nastrój…

Dlatego Trefl od razu przystępuje do działania i poleca Wam rodzinną, emocjonującą rozrywkę z elementem… szaleństwa! Nasza propozycja, to Beczka śmiechu – gra familijna, w której liczba graczy wynosi od 2 do 4 osób. W czasie rozgrywki losujecie karty, które instruują, jakie zwariowane zadania macie do wykonania. Jeśli dawno nie ćwiczyliście dziwnych min przed lustrem, to teraz będzie świetna okazja. Przygotujcie się również, że czasami Waszym zadaniem będzie naśladowanie zwierząt, a innym razem na przykład przyniesienie czegoś w konkretnym kolorze. To tylko przykłady zadań, do których realizacji przyda się Wam kreatywność, aktorskie umiejętności, a także sprawność motoryczna. A teraz niespodzianka – wszystkie polecenia gracze muszą wykonywać równocześnie. Nie ma za bardzo czasu, żeby przyglądać się poczynaniom rywali. Kto pierwszy zrealizuje wszystkie zadania - zwycięża! Życzymy udanego i dynamicznego szaleństwa w rodzinnym gronie!

Beczka Śmiechu Rozgrywka

Dzieci vs. Dorośli w 5 sekund

Skoro jesteście już rozgrzani po Beczce śmiechu, to kontynuujmy zabawę przy grze zatytułowanej 5 sekund Dzieci kontra dorośli. To nowa odsłona, dobrze znanej już graczom, serii gier 5 sekund. Tym razem, zgodnie z zasadami, czeka Was rozgrywka z udziałem drużyn, a do rywalizacji zapraszamy zespoły składające się np. z rodziców i ich pociech. Nie wiem jak Wy to widzicie, ale naszym zdaniem zanosi się na prawdziwe starcie pokoleń!

pytanie z gry 5 sekund

Utwórzcie konkurujące drużyny, których zadaniem będzie zdobycie jak największej liczby punktów. Zadecydujcie, kto w każdym zespole będzie odpowiadał na pytania z wybranej tematyki. Obstawiamy, że z łatwością wymienicie trzy nazwy mebli, ale czy bez kłopotów wskażecie trzy przykłady popularnych kreskówek z telewizji? Czas przystąpić do gry! Za każdym razem, gdy osoba dorosła skutecznie odpowie na pytanie ze świata dziecka, drużyna zyska podwójną ilość punktów. Ta sama zasada zadziała, gdy dzieci skutecznie odpowiedzą na pytanie z zakresu tematyki bliższej ich rodzicom. Zbierajcie punkty i sprawdźcie, które pokolenie zwycięży! 5 sekund Dzieci kontra dorośli to mnóstwo ciekawych pytań, więc macie już gotowy radosny scenariusz na spędzenie czasu w rodzinnym gronie. 

 

Ego Family w sam raz dla zgranej rodziny

Familijna odmiana kultowej gry Ego to odsłona przeznaczona dla maksymalnie 4 graczy. Polecamy ją graczom, którzy w trakcie rozgrywki na własnej skórze chcą sprawdzić jak dobrze znają członków swojej rodziny! Ego Family zawiera karty z aż 330 oryginalnymi pytaniami, a zasady rozgrywki są podobne do tych z „czerwonej” wersji Ego. Czytamy na głos treść wylosowanego pytania, a następnie dokonujemy wyboru właściwego wariantu odpowiedzi lub wskazujemy kolor przypisany członkowi rodziny, który wydaje się być najtrafniej powiązany z problematyką pytania. Zadaniem pozostałych graczy jest odgadnięcie, jakiej odpowiedzi udzieliliśmy na konkretne zapytanie. Zwycięstwo odnosi gracz, który wykaże się najlepszą znajomością zagadnień związanych z życiem codziennym rodziny. Grając w Ego Family możecie liczyć przede wszystkim na wspaniałą rozrywkę w familijnym wydaniu, a dodatkowo gra zmotywuje Was również do prowadzenia ciekawych rozmów z bliskimi. Ego Family pomoże Wam zwolnić w codziennym pędzie i skoncentrować się na tym, co ważne.

ego family rozgrywka

Boom Boom - dynamiczna gra z magiczną aurą!

Boom Boom firmy Trefl to seria dynamicznych gier, w których można wykazać się jednocześnie zręcznością kota, sprytem lisa i szybkością geparda, a dodatkowo świetnie spędzicie czas w rodzinnym gronie. Gotowi? Czas pokazać rywalom zwinne kocie ruchy! W odsłonie gry z Harrym Potterem musicie zgromadzić karty z ulubionymi postaciami lub ich atrybutami i zaalarmować rywali dzwonkiem o tym, że... zadanie właśnie wykonano! Uczestnicy rozgrywki w tym samym czasie wymieniają karty z ręki z kartami znajdującymi się na planszy. Ten, kto jako pierwszy sprawnie skompletuje wszystkie zestawy, zostaje niekwestionowanym zwycięzcą. Boom Boom Harry Potter to prawdziwa gratka dla wielbicieli czarodziejów z Hogwartu. Jeśli znacie się na magii i czarowaniu, to uśpijcie czujność rywali i jak najszybciej zbierajcie zestawy kart. Pamiętajcie, że w grze dopuszczalne jest polowanie również na karty Waszych przeciwników! Życzymy Wam, abyście w czasie rozgrywki poczuli prawdziwą magię zwycięstwa!

boom boom rozgrywka

Przeprowadzka z Rodziną Treflików

Pomagaliście kiedyś w przeprowadzce albo przy remoncie mieszkania? Jeśli tak, to macie nieco praktyki i przewagę nad pozostałymi graczami. Jeśli nie, to… jest dobra okazja, żeby zdobyć pierwsze doświadczenie w tym zakresie. Pomoże w tym gra zręcznościowa Przeprowadzka z Rodziną Treflików, która uczy kooperacji i integruje graczy przy jednym stole. Scenariusz gry oparty jest aż na trzech różnych poziomach trudności – sami zdecydujcie jak dużą zręcznością trzeba będzie wykazać się w rozgrywce. Złóżcie pojazd służący do przeprowadzki i przygotujcie meble, a w kolejnym kroku postarajcie się zmieścić całe wyposażenie na samochodzie. Kostka do gry pomoże ustalić kolory mebli, które musicie dokładać w określonej kolejności. Uważajcie, żeby nie strącić z wozu Małego Wujcia, który wspiera Was w pakowaniu rzeczy. Jesteście gotowi odnieść zwycięstwo? Wystarczy, że uda Wam się w ramach jednego transportu zapakować wszystkie meble do pojazdu. Zatem do dzieła - pakujcie meble na auto, Trefliki potrzebują Waszej pomocy przy przeprowadzce!

Przeprowadzka rozgrywka

Paint – zmalujcie sobie prawdziwą rywalizację!

Jeśli już pomogliście Treflikom przeprowadzić się do nowego miejsca zamieszkania, to z pewnością przyda się teraz Wasza pomoc w pracach remontowych. A przy remoncie wiadomo jak cenna jest umiejętność manewrowania drabiną. Przed Wami gra Paint, w której należy dokładać barwne drabiny zgodnie z kolorami oznaczonymi na specjalnych platformach. Przygotujcie stanowisko remontowe, rozłóżcie bezpiecznie rusztowanie, weźcie pędzle i wałki w dłoń – czas rozpocząć batalię o utrzymanie równowagi. Ustawiajcie drabiny na specjalnie oznakowanych plamach z farby i wykorzystajcie każdą wolną przestrzeń, następnie zaplanujcie dokładanie kolejnych platform. Sukces zależy od Waszej sprawności i zgrania ekipy remontowej. Zwycięża ten gracz, który jako pierwszy pozbędzie się swoich kolorowych drabin. Paint to świetny przykład gry dla całej rodziny, bez względu na wiek graczy. Zaproś zatem do zabawy członków swojej rodziny lub przyjaciół! Trzymamy kciuki, żeby remont zakończył się sukcesem.

paint gra trefl

Kto celebruje Urodzinki?

Urodzinki to przykład ciekawej gry familijnej z udziałem znanych bohaterów z serialu Rodzina Treflików. Wiadomo, że jak nadchodzi czas corocznego świętowania, to… największym wyzwaniem jest organizacja hucznego przyjęcia i dekorowanie tortu. I tym razem właśnie o to chodzi - będziecie upiększać torcik najlepiej jak potraficie! Rodzina Treflików pomoże Wam w tym trudnym przedsięwzięciu. Z okazji urodzin upieczono ogromny, trzypiętrowy tort! Czekamy w napięciu na zaproszonych gości, a początek przyjęcia zbliża się wielkimi krokami. Tymczasem nasze urodzinowe ciacho… jeszcze nie zostało należycie udekorowane. To właśnie wyzwanie dla Was! Musicie stanąć na wysokości zadania nim goście zawitają w progi jubilata. Pomóżcie Treflikom estetycznie ozdobić tort, zanim kot figlarz popsuje urodzinowe plany. Szykuje się wyśmienita zabawa z atrakcjami, ale żeby imprezę zaliczyć do udanych musicie skupić się na wzajemnej współpracy. Tym razem to kot psotnik jest Waszym wspólnym przeciwnikiem. Skupcie się na dekorowaniu ciasta zanim Wasz koci rywal skutecznie zdoła pokonać trasę od górnego piętra tortu aż na jego spód. Jeśli kooperacja graczy nie przyniesie efektu, a kot pokona jako pierwszy całą drogę, wszyscy przegrywacie. Zwycięstwo i udane przyjęcie urodzinowe zapewni Wam tylko wzorowa współpraca i pięknie ozdobiony torcik. Dekorujcie!

urodzinki gra -  rozgrywka

Zig Zap – szybko pacnij swoją kartę!

Zig Zap to dynamiczna gra, w której wykorzystujecie specjalne łapki-packi, aby wyłapać odpowiednie karty. Przenieście się myślami na odległą farmę ze zwierzętami – Waszym zadaniem jest udzielenie wsparcia Treflikowi, który za wszelką cenę chce złapać wszystkie zwierzątka. Chwyćcie kolorowe packi w dłonie, bo czas rozpocząć dynamiczną rozgrywkę! Wylosujcie specjalną opaskę, którą założycie na głowę, a do niej dołączcie wylosowaną parę zwierzęcych uszu. Zatem uszy na głowę i packi w ruch! Odkrywajcie ze stosiku kolejne karty ze zwierzętami, a jeśli na karcie pojawi się postać, której uszy macie na swojej opasce, to niezwłocznie użyjcie łapki, aby przygarnąć kartę do siebie. Jeśli zrobicie to skutecznie, to macie prawo przesunąć swój pionek na planszy o jedno miejsce do przodu. Nie pomylcie się jednak, bo za każdą nieodpowiednią kartę, którą pacniecie, będzie trzeba z kolei karnie cofnąć się o jedno pole! W Zig Zap zwycięża ten gracz, który jako pierwszy dotrze do ostatniego pola, na którym widnieje postać Treflika. Nie będzie to jednak łatwe zadanie, bo dynamika zdarzeń i towarzyszące temu wybuchy śmiechu będą komplikowały Wasz marsz po zwycięstwo. Łap skutecznie karty ze zwierzakami i wygrywaj – pacnij z rodzinką w Zig Zap!

Zig zap rozgrywka

Anonimo(wość) w tej grze nie istnieje

Jeśli czujesz się nieco niezręcznie i przewracasz oczami dookoła, a rodzinne grono wręcz przeciwnie zaczyna się dobrze bawić Twoim kosztem, to znaczy, że jesteście właśnie na pierwszym etapie rozgrywki w Anonimo. Głównym celem w grze jest zgadnięcie, kim jesteś – gracz próbuje odgadnąć hasło umieszczone w specjalnej opasce na głowie. Jeśli marzyliście kiedyś o zagraniu roli aniołka w szkolnym przedstawieniu, to teraz możecie zrealizować to pragnienie. Do zadania możecie zaprosić aż czterech aniołków, bo taką ilością opasek dysponujecie, ale nie przejmujcie się, jeśli chętnych do gry będzie więcej – zawsze można zagrać zamiennie w kilku rundach lub grać w drużynach.

Anonimo gra trefl

Wyobraźcie sobie, że nad Waszą głową unosi się anielska aureola, a w niej skrywa się magia, której tajemnicę próbujecie odgadnąć. Zatem, zgadujcie kim jesteście! Wylosuj swoje przeznaczenie spośród 56 dwustronnie ilustrowanych kart z hasłami. Wszyscy z wyjątkiem Ciebie wiedzą kim jesteś, Ty musisz to dopiero ustalić. Wylosuj rodzaj podpowiedzi - zakręć spinnerem ze strzałką, a także wybierz gracza, który udzieli Ci najlepszych wskazówek. Wylosowane pole ujawni, w jaki sposób Twój towarzysz gry udzieli podpowiedzi. Za każdym razem, gdy wpadniesz na właściwy trop i odgadniesz tajemnicze hasło, zdobędziesz punkt. Nie spiesz się z odpowiedzią, ponieważ zawsze dysponujesz tylko jedną próbą – pozostali gracze potwierdzą czy zgadłeś prawidłowo hasło. Na karcie znajdziesz informację o ilości punktów, które zasilą Twoje konto przy poprawnej odpowiedzi, a osoba podpowiadająca może liczyć na połowę wartości zdobytych przez Ciebie punktów. Czasami możecie liczyć również na punktowe bonusy – wskaże je strzałka na planszy z podpowiedziami. Im szybciej zdobędziesz 15 punktów, tym donioślej doświadczysz chwały i zwycięstwa. Odgaduj hasła, zdobywaj punkty, niech Twoja aureola świeci przykładem… prosto w zdumione oczy rywali! Jeśli dwóch graczy zdobędzie tyle samo punktów zapewniających im jednocześnie zwycięstwo, z anielskim spokojem przyjmijcie fakt, że wspólnie możecie cieszyć się triumfem.

 

Byliście już w tym sezonie na grzybobraniu?

Na zakończenie mamy propozycję rodzinnej rozrywki na wypadek niepogody. Gdy jesienna aura nie będzie sprzyjała spacerom, możecie zdecydować się na udział w leśnej przygodzie z Treflikami! Polecamy Wam rozgrywkę w Grzybobranie w specjalnej odsłonie z bohaterami serialu Rodzina Treflików. Scenariusz planszówki zakłada, że w poszukiwaniu pysznych grzybków będziecie przemierzać kręte trasy, a czasami wręcz pokonywać górskie szlaki.

Grzybobranie rozgrywka

Zabierzcie ze sobą koszyk na leśne zdobycze. Wygra ten, kto zbierze ich najwięcej i wypełni koszyk po brzegi. Acha, za wszelką cenę unikajcie zbierania muchomorów – to się Wam nie opłaci! Zachowajcie czujność, bowiem w czasie przeszukiwania runa leśnego i wędrówki przez las napotkacie różnego rodzaju trudności. W zależności od wariantu gry, na który się zdecydujecie, możecie czerpać radość ze wspólnej zabawy w gronie z udziałem najmłodszych graczy, ale również tych nieco starszych wiekiem. Z pewnością docenicie fakt, że ta odsłona gry jest wyposażona w przestrzenną planszę z wieloma polami zadań specjalnych oraz estetyczną, barwną grafiką prezentującą bohaterów ulubionego serialu o przygodach Treflików. Sprawdźcie koniecznie, w jaki sposób Trefliki mogą Was wspomóc w wędrówce i grzybobraniu!

 

 

10 Najlepszych gier planszowych dla rodziny

Obowiązek informacyjny wynikający z RODO: Administrator danych; Cele, podstawy prawne, informacja dobrowolności lub obowiązku podania i czas przetwarzania; Odbiorcy danych; Prawa osoby, której dane dotyczą i sposoby ich realizacji; Przetwarzanie danych w sposób zautomatyzowany (w tym profilowanie).