Jakie wybrać pierwsze puzzle dla Twojego dziecka?

Puzzle dla dzieci Trefl to proste układanki składające się z dużych elementów o przyjaznych dla małych rączek kształtach i wykonane z grubego kartonu. W trosce o bezpieczeństwo maluchów zastosowano w nich farby spożywcze oraz dodatkową warstwę ochronną, ułatwiającą utrzymanie zabawki w czystości.

Zarówno liczba elementów, jak i tematyka dostosowane są do umiejętności oraz zainteresowań dzieci, co w połączeniu z niezwykle barwną kolorystyką sprawia, że układanie puzzli staje się prawdziwą frajdą, pobudza wyobraźnię, wspiera rozwój spostrzegawczości i zdolności manualne najmłodszych. To wszystko czyni puzzle znakomitym wsparciem dla rozwoju dziecka.

 

Kiedy zacząć układanie puzzli?

Kiedy maluch zaczyna już samodzielnie siedzieć możemy rozpocząć zabawę z układankami. Trefl posiada w swojej ofercie produkty, które skierowane są do dzieci już od pierwszego roku życia. Pewnie zadajecie sobie pytanie, jaka jest najbardziej właściwa liczba elementów w zestawach początkowych? Zalecamy proste puzzle, np. „Zwierzątka” lub „Warzywa i owoce”. W każdym zestawie znajdziecie aż cztery duże, kolorowe, dwuelementowe układanki o niepowtarzalnych kształtach. Dziecko podczas zabawy nimi poznaje nazwy zwierząt oraz uczy się rozpoznawać warzywa i owoce. Obejrzyjcie wspólnie obrazek, następnie pokażcie dziecku jak połączyć ze sobą oba elementy. Na początku będzie to dla niego wyzwanie, ale z czasem zacznie układać samodzielnie.

Dziecko ukladające puzzle baby trefl

 

Kiedy zrobić kolejny krok?

Gdy zobaczycie, że Wasze maluchy coraz lepiej radzą sobie z układankami dwuelementowymi i robią postępy, spróbujcie sięgnąć po bardziej skomplikowane wersje. Dla dzieci w wieku powyżej 2 lat proponujemy puzzle progresywne, które podobnie jak te dwuelementowe, składają się z czterech niezależnych układanek, ale każda z nich zawiera inną liczbę elementów.

Jako przykład polecamy Wam puzzle „Zwierzątka na safari”. W tym zestawie dwulatek znajdzie cztery układanki przedstawiające różne zwierzęta, które można spotkać na safari. Każdy z obrazków składa się z innej liczby puzzli - od 3 do 6. Możecie zatem poprzez zabawę stopniowo zwiększać poziom trudności wykonywanych zadań, co pozwoli najmłodszym rozwijać skojarzenia i wyobraźnię przestrzenną. 

 

I co dalej?

Kiedy dziecko zacznie radzić sobie z puzzlami składającymi się od 3 do 6 elementów, spróbujcie przejść do wersji z większą liczbą, w których poszczególne puzzle jak i sam obraz są duże. Pozwoli to dziecku doskonalić umiejętności poznawcze i motoryczne. Więcej elementów, to także potrzeba lepszego kojarzenia przestrzennego. Mowa tu o układankach z serii MAXI składających się z 15 i 24 elementów, przeznaczonej dla dzieci 2 i 3-letnich, które opanowały już sztukę układania prostych obrazków. Sięgnijcie po zestawy z ulubionym bohaterem Waszej pociechy – Trefl przygotował w tym zakresie wiele ciekawych propozycji, m.in. dla fanów Świnki Peppy, Psiego Patrolu, Pszczółki Mai i wielu innych radosnych postaci, które dzieci znają z ulubionych bajek telewizyjnych lub książek.  

Układanie puzzli z Treflikami

 

A gdy dotrzemy do etapu „bułka z masłem”?

Kiedy dziecko opanuje już sztukę układania puzzli i proste zestawy przestaną być dla niego wyzwaniem, pora przejść do tych, gdzie jednocześnie zmniejsza się rozmiar obrazka, a zwiększa się liczba elementów (np. 30 lub 60).

Układanie puzzli 60

Pamiętajcie, aby dobierać je adekwatnie do umiejętności i zainteresowań dziecka. Wersje z większą liczbą puzzli z pewnością nie są zalecane na początku przygody z układaniem. Zawsze jednak jest to kwestia indywidualna i w zasadzie każdą zabawkę, puzzle czy książkę dobierajmy pod kątem możliwości, zainteresowań i potrzeb dziecka.

 

Puzzle dla dzieci marki Trefl

Warto pamiętać, że układanie puzzli przynosi dzieciom wiele radości i wspiera rozwój poznawczo-motoryczny. Ma to jednak również istotne znaczenie edukacyjne – może stać się okazją do rozmów (wzbogaca zasób słownictwa), zabaw w wyszukiwanie szczegółów, czy też służyć do poznawania liter i cyfr. Zwróćcie uwagę, że wśród dostępnych puzzli znajdziecie zarówno tradycyjne układanki w formie obrazów, jak również zestawy złożone z kilku oddzielnych progresywnych układanek.

Puzzle maxi układanie

Trefl posiada także ciekawą propozycję puzzli ramkowych. Układanki te kierowane są do dzieci w wieku od 2 do 4 lat (z odpowiednio dopasowaną liczbą elementów). Można je układać niezależnie lub w spójnej graficznie ramce ułatwiającej zarówno układanie jak i przenoszenie gotowego obrazka.

Oferta Trefl to aż kilkanaście grup puzzlowych dopasowanych pod względem wielkości i liczby elementów do wieku dziecka. To również szeroka gama tematycznych ilustracji oraz produktów licencyjnych, które dzieci doskonale znają z ulubionych bajek telewizyjnych czy z literatury.

 

Jakie wybrać pierwsze puzzle dla Twojego dziecka?

Obowiązek informacyjny wynikający z RODO: Administrator danych; Cele, podstawy prawne, informacja dobrowolności lub obowiązku podania i czas przetwarzania; Odbiorcy danych; Prawa osoby, której dane dotyczą i sposoby ich realizacji; Przetwarzanie danych w sposób zautomatyzowany (w tym profilowanie).