Jak się robi puzzle? Sprawdź, jak od kuchni wygląda proces tworzenia puzzli!

Jak się robi puzzle? Sprawdź, jak od kuchni wygląda proces tworzenia puzzli!

 

Założę się, że po przeczytaniu naszego artykułu z poradami o układaniu puzzli, wszyscy macie już na swoim koncie co najmniej jedną gotową układankę. Zatem jeśli zapoznaliście się już z praktycznymi wskazówkami jak skutecznie układać nasze produkty, czas, abyście dowiedzieli się również, jak się produkuje puzzle. Prawdziwy entuzjasta powinien nie tylko z zamiłowaniem układać puzzle, ale również posiadać tajemną wiedzę, w jaki sposób powstają barwne układanki. Jesteście gotowi? Jeśli tak, to zaczynamy!

Pudełko puzzli

 

Pierwszy krok – rodzi się pomysł

Zacznijmy od tego, że nasz puzzlowy projekt ma swój początek w głowach zespołu kreatywnego, czyli pracowników badających aktualne trendy i oczekiwania klientów. Nasi specjaliści czasami pracują nad wizją pojedynczego produktu, a innym razem starają się wykreować całą serię powiązanych tematycznie projektów. Wyobraźcie sobie teraz grupę osób pochłoniętych twórczą pracą… a w ich głowach rodzą się pomysły na produkty dla różnych grup odbiorców - zarówno dzieci, młodzieży, jak i osób dorosłych. Na tym etapie powstaje zatem idea produktu, która jest odpowiedzią na potrzeby naszych zróżnicowanych pod względem wieku klientów.

 

Drugi krok – obraz i projektowanie graficzne

Krok kolejny, to zwizualizowanie naszej idei i nadanie jej materialnego wymiaru. Projekt trafia w ręce grafików, dzięki którym produkt nabiera konkretnego wyglądu. Dzięki ich inwencji twórczej powstają obrazy, które na etapie produkcyjnym będą podlegały technicznym procesom druku, cięcia i…. Ale spokojnie, nie uprzedzajmy faktów! Zanim przejdziemy do etapu produkcji, weźmy pod uwagę, że projektowanie to skomplikowany proces współpracy wielu specjalistów - graficy, ilustratorzy, licencjodawcy, fotograficy i artyści dbają o to, aby produkty były ciekawe i przyciągały odbiorców swoją estetyką, kolorytem czy pozytywną aurą prezentowanych bohaterów.

Układanie puzzli z myszką miki

 

Trzeci krok – tworzymy prototyp

W kolejnym etapie, kiedy już zmaterializowaliśmy naszą ideę, przystępujemy do prac nad przygotowaniem wzorca produktu. Do działań wkraczają specjaliści, którzy dbają o to, aby puzzle były jak najlepiej wykonane pod względem jakościowym. Modelowy produkt jest sprawdzany pod kątem wymaganych oznaczeń zgodnych z obowiązującymi, dla danej grupy produktów, przepisami. W jednym z działów Trefla wzorcowy obraz jest dzielony na elementy, aby poprawnie nadać kształt pojedynczym puzzlom i dopasować względem siebie wszystkie elementy układanki. Prace nad prototypem są ważnym etapem powstawania produktu finalnego - wpływają na łatwość układania puzzli oraz walory estetyczne i odbiór wizualny produktu przez odbiorców. Zwieńczeniem tego etapu jest gotowy produkt, który następnie zostaje skierowany do masowej produkcji. Na tym samym etapie powstaje także wykrojnik, dzięki któremu w późniejszym etapie na prasie wycinane są puzzle.

wykrojnik do puzzli

 

Czwarty krok – produkcja pełną parą

Ten etap zaczynamy od wizyty przy stanowiskach drukarskich – na arkuszach płótna drukowane są obrazy oraz elementy graficzne na pudełka puzzli. Następnie obrazy trafiają do krajarki, gdzie wydruki są przycinane do odpowiednich wymiarów. Przystępujemy do łączenia plakatu z tekturą za pomocą maszyn klejących. Zanim nasz obraz trafi do prasy wycinającej, jeszcze raz trafia do krajarki, gdzie dostosowuje się jego ostateczny wymiar do potrzeb maszyny wycinającej puzzle. No i nareszcie produkt trafia do prasy, gdzie z wcześniej wyklejonego i przyciętego do formatu obrazka wycinane są odpowiednimi i wcześniej wykonanymi wykrojnikami nasze układanki. Pozostaje jeszcze automatyczne sprawdzenie kompletności puzzli, następnie rozsypanie ich na pojedyncze elementy i produkt trafia do foliowego woreczka. Teraz pozostaje przy wykorzystaniu sztancy i prasy narożnikowej przygotować elementy trwałego pudełka. W kolejnym kroku elementy opakowania trafiają do pudełkarki, która automatycznie składa denko i wieczko pudełka. Wystarczy do denka wrzucić puzzle, przykrywamy wieczkiem i za pomocą foliarki dokładnie foliujemy pudełko zawierające naszą kolorową układankę. W fazie produkcji puzzli stosowane są technologie, które wykorzystują różnego rodzaju automaty i roboty, przez co proces jest szybszy i powtarzalny. I już - mamy to!

 

Puzzle w worku

Ostatni krok – produkt trafia w Twoje ręce

Zafoliowany produkt wprost z linii produkcyjnej trafia do kartonów, a te dokładnie układa się na paletach w magazynie. Nasze puzzle, w towarzystwie setek podobnych produktów, są składowane do czasu, gdy z pomocą logistyków wyruszą w podróż na sklepowe półki całego świata albo trafią wprost do Waszych rąk z internetowego sklepu Trefla. Macie już swój wymarzony produkt? Świetnie! Dziękujemy za Waszą uwagę – teraz już wiecie, jak się tworzy puzzle.

Jak się robi puzzle? Sprawdź, jak od kuchni wygląda proces tworzenia puzzli!