Jak oprawić puzzle - złóż własny obraz i powieś go na ścianie!

Jeżeli chciałbyś zawiesić na ścianie dzieło złożone z kolorowych puzzli, ale nie masz pewności jak to zrobić poprawnie, aby obraz cieszył oczy przez wiele lat, to przeczytaj nasz krótki poradnik. Zostaniesz wtedy mistrzem oprawiania puzzli!

 

Ułóż obraz

Bez tego kroku nie będziemy mogli działać dalej. Dlatego ważne jest, aby mieć już przygotowaną, gotową układankę. Porady dla mistrzów układania puzzli znajdziecie we wcześniejszym wpisie!

Dłonie układające puzzle

Przed układaniem puzzli warto przygotować odpowiednie podłoże. Zabezpieczyć stół przed zanieczyszczeniem, w końcu zaraz klej pójdzie w ruch. Wykorzystaj karton, papier lub stare gazety - to wystarczająca ochrona, aby blat po naszych działaniach się nie lepił i aby nie trzeba było zeskrobywać resztek zaschniętego kleju.

 

Czas na klej!

Klej jest elementem, bez którego nie pójdziemy dalej. Ważne jest, aby wykorzystywać taki, który jest przeznaczony do klejenia puzzli. Inne mogą spowodować, że puzzle będą "puchnąć" i obrazek będzie nierówny i pofalowany. Albo spowodują, że powierzchnia dzieła będzie się lepić lub stanie się mleczna, zaburzając kolorystykę.

Poza klejem niezbędny jest środek konserwujący. Dzięki czemu obrazek będzie mógł cieszyć oczy i zdobić ściany przez długie lata. Taki środek zabezpieczy puzzle przed zanieczyszczeniami i umożliwi przecieranie z kurzu wilgotną szmatką - co zapewnia czystość w domu.

Na rynku dostępne jest wiele rodzajów kleju. My polecamy przede wszystkim te rodzaje, które są tak zwanym 2w1. Zawierają zarówno klej jak i środek konserwujący. Dodatkowo końcówka z gąbeczką umożliwi aplikację, dlatego koniecznie sprawdźcie nasz klej do puzzli.

klej do puzzli trefl

Jeżeli zdecydujecie się na klej bez gąbeczki, to na ułożone puzzle wylejcie niewielką ilość i rozsmarujcie dokładnie po całym obrazku przy użyciu tekturki lub karty. A jeżeli wybór padł na gąbeczkową końcówkę wystarczy, że za jej pomocą rozprowadzicie równomiernie środek po całej powierzchni obrazka.

Teraz wystarczy zastosować się do zasady - bądź cierpliwy! Musimy zaczekać. Najlepiej kilka godzin, aby klej się związał, a środek konserwujący wniknął w powierzchnie puzzli. Wtedy obrazek będzie można z łatwością przenosić, postawić lub powiesić, a ochronna powłoka zapewni mu bezpieczeństwo.

 

Poklejone? To co teraz?

Oprawianie puzzli to zabawa zwieńczająca cały proces układania. Obrazy z tysięcy małych kawałków sprawdzą się w każdym wnętrzu. Jednak trzeba je odpowiednio wyeksponować. Puzzle możemy po klejeniu od razu umieścić na ścianie. Lub jeżeli chcemy dodatkowo oprawić nasze dzieło, to uniwersalnym wyborem dla każdego rodzaju układanek jest antyrama z pleksi, lub szkła. Zabezpiecza obraz i nie wymaga korzystania ze środków konserwujących.

 

Ale skoro to małe dzieło sztuki to może zasługuje na ramę? Taka oprawa sprawi, że obraz będzie bardziej "elegancki". Jeżeli tematyka układanki to dzieła sztuki, mapy czy krajobrazy może warto użyć złotej, czy srebrnej ramy, aby podkreślić charakter obrazu. Jeżeli tematyka jest mniej poważna, drewniane zwykłe ramki sprawdzą się idealnie. Kolory ram, szerokość i zdobienia spowodują, że dopasujemy nasze dzieło do każdego wnętrza i przeznaczenia pokoju. Możliwości oprawy ułożonego obrazu są nieograniczone. Po wyborze ramy wystarczy wybrać miejsce.

puzzle psi patrol w ramce

Kolorowy obrazek z Psim Patrolem w dziecięcym pokoju, albo Mona Lisa autorstwa Leonardo da Vinci w gabinecie. To Ty zdecyduj, gdzie powiesisz swoje dzieło.

mona liza puzzle trelf w ramce

 

Czas na podziwianie!

Oprawione puzzle to takie nasze trofeum. Wiemy, ile czasu poświeciliśmy, aby teraz móc podziwiać układankę. To także moment odczuwania ogromnej satysfakcji. Zwłaszcza gdy układanka dała się we znaki. Im więcej elementów tym większy obraz i jeszcze większa satysfakcja. Dodatkowo możliwość posiadania na ścianie dzieł sztuki rodem z Luwru to niesamowita sprawa. Któż z nas nie marzył o fresku z Kaplicy Sykstyńskiej na własnym suficie? No, może nie wszyscy, ale puzzle są tak uniwersalne, że każdy znajdzie swoje wymarzone.

Przekazaliśmy Wam naszą kolejną puzzlową mądrość. Jesteście już Mistrzami Puzzli! Więc nie pozostaje nam nic innego jak tylko, życzyć Wam powodzenia i wielu godzin radości podczas układania, oprawiania i podziwiania puzzli.

 

Jak oprawić puzzle - złóż własny obraz i powieś go na ścianie!