Jak układać puzzle? Skuteczne porady dla fanów puzzli!

Chcielibyście stać się mistrzami układania puzzli? Jeżeli tak, to ten krótki poradnik, jak układać puzzle z pewnością pomoże dowiedzieć się trików podczas rozwiązywania tych kolorowych układanek! Niżej przedstawiamy porady, które ułatwią układanie puzzli.

Jak ułatwić układanie 1

Dlaczego układanie puzzli może być trudne?

Wszelkiego rodzaju układanki puzzlomaniacy dzielą na te łatwo rozwiązywalne, rozwiązywalne i nie do rozwiązania. Wynika to z prostej zasady kształtu kawałków i wyjątkowości obrazka.
Najłatwiejsze puzzle to te, które posiadają unikalny obrazek i mocno zróżnicowane elementy. Takie cechy charakterystyczne spowodują, że układanie puzzli będzie całkiem proste i przyjemne. Warto zacząć właśnie od takich układanek.
 
Jeżeli układanka ma ciekawy, unikalny obrazek, ale jej elementy nie są zróżnicowane, to takie puzzle da się ułożyć. Dodatkowo satysfakcja ze skończenia puzzli jest ogromna.
 
Gdy sytuacja się odwróci i obrazkiem będzie na przykład jeden kolor, to mając unikalne kształty puzzli, jesteśmy w stanie stwierdzić, że tę zagadkę da się rozwikłać, natomiast dokonanie tego to już poziom mistrzowski.
W przypadku gdy ani elementy, ani obrazek nie są wyjątkowe, takie układanki są praktycznie nierozwiązywalne. Co więcej, powodują dużo frustracji, która wynika z tego, że nie do końca wiemy, czy każdy dokładany kawałek jest na właściwym miejscu.

poziom trudności puzzli

Układanie puzzli ma być przyjemnością, więc zacznij od łatwych układanek, aby z czasem zwiększać poziom trudności. Układaj obrazki, które Ci się podobają. Do wyboru jest wiele wzorów — krajobrazy, zwierzaki czy dzieła sztuki. Przygotuj miejsce, w którym układanka będzie "bezpieczna" i nie będzie nikomu przeszkadzać, możesz wykorzystać do tego specjalną matę, dzięki której przenoszenie puzzli to pikuś. Spędź wartościowo wolny czas, ćwicząc pamięć, na co puzzle doskonale wpływają.

Ważny krok — Sortowanie elementów to podstawa!

Gdy już wybierzecie Wasze puzzle najlepiej przystąpić do ich segregacji, a możecie to zrobić na wiele różnych sposobów. Możecie wykorzystać specjalny sorter lub użyć „darmowych” rozwiązań, jak na przykład blaszki do pieczenia, które dodatkowo możecie wyłożyć białym papierem, aby elementy lepiej kontrastowały.
 
Najpierw izolacja "krawędziowców" czyli puzzli, z których będzie składała się ramka. Mniej kawałków do ułożenia, to zawsze dobra wiadomość, zwłaszcza w jednokolorowych układankach.

jak ułatwić 5 - sorter

Następnie wzoruj się na kolorach. Podziel obrazek na sekcje kolorystyczne — zwykle jedną z nich będzie tło, obszary zielone, lub związane z konkretnym elementem obrazka jak zwierzę, czy budowle.
 
Segregacja ostateczna polega na wybieraniu dla każdej wcześniej utworzonej grupy kolejnych zbiorów, ale opartych już nie o kolory, tylko o te same kształty. Posegreguj je i zauważ drobne różnice w obrębie każdego typu elementu, to zawsze dobry punkt wyjścia zwłaszcza przy większych układankach lub obszarach o jednym kolorze.

kształty puzzli

Do tworzenia tych zbiorów wykorzystaj woreczki strunowe, które uchronią puzzle przed zanieczyszczeniami, zachlapaniem czy niszczeniem, dodatkowo nie zgubicie żadnego kawałeczka, a sekcje będą mogły spokojnie czekać na swoją kolej w układaniu.

Wskazówka — Ułóż fragmenty obrazka

Wybrałeś puzzle, które przedstawiają zapierający dech w piersiach widok na dolinę i miasteczko Lauterbrunnen w południowej Szwajcarii. Dużą część tego niesamowitego widoku zajmuje niebo i obszar górski. Ułożenie tych sekcji to zbyt duże wyzwanie, na sam początek. Dlatego warto skupić się na mniejszych fragmentach jak domki, wodospad, czy wieża kościoła. Dzięki czemu zmniejszy się ilość wszystkich elementów, a Wy zyskacie punkty "zaczepienia" do sekcji nieba i gór.
Nie masz pewności czy dany kawałek pasuje do drugiego? Tak się zdarza, jeżeli mamy wiele puzzli w tym samym kolorze. Weź wtedy oba połączone elementy i spójrz na nie pod światło. Jeżeli pasują, nie zobaczysz żadnych małych luk, czy dziurek. W przeciwnym razie na pewno się pojawią.

Układanie puzzli zaczyna się kleić

Po poradzeniu sobie ze wszystkimi etapami zorientujecie się, że to hobby zacznie się do Was przyklejać, znaczy się... przypadnie Wam do gustu. Żeby uprzyjemnić proces układania, zacznijcie używać kleju do puzzli! Jest to jednocześnie specjalny środek konserwujący, zabezpieczający powierzchnię obrazu przez zabrudzeniami, jak i środek klejący do puzzli. Dzięki klejowi w tubce, wyposażonej w specjalną gąbkę ułatwiającą czystą aplikację środka, doświadczycie, z jaką łatwością można przenosić, postawić lub powiesić skompletowaną układankę.

Klej

Teraz wystarczy oprawić obrazek w estetyczną ramkę i ozdobić nim swój pokój. Ochronna powłoka z kleju trwale zabezpieczy go przed zanieczyszczeniami. Wystarczy, że rozprowadzicie środek równomiernie po całej powierzchni i zostawicie do wyschnięcia. Gotowe!

Nie poddawaj się!

Nie zrażajcie się przy pierwszych trudnościach, gdyż początki bywają trudne, zwłaszcza gdy wybierzemy ambitną układankę. Pamiętajcie, że układanie puzzli to rozrywka i przyjemność, a także że nie trzeba ich układać "na raz". Zawsze, gdy poczujesz zmęczenie lub gdy utkniesz podczas układania dużej ilości elementów, zrób przerwę i zmień perspektywę poprzez obrócenie układanki – to często pomaga, aby spojrzeć na puzzle z innej strony, zwracając uwagę na różne szczegóły.
 
Przekazaliśmy Wam naszą puzzlową mądrość. Jesteście już Mistrzami Puzzli! Więc nie pozostaje nam nic innego jak tylko życzyć Wam powodzenia i wielu godzin radości podczas układania!
Jak układać puzzle? Skuteczne porady dla fanów puzzli!

Obowiązek informacyjny wynikający z RODO: Administrator danych; Cele, podstawy prawne, informacja dobrowolności lub obowiązku podania i czas przetwarzania; Odbiorcy danych; Prawa osoby, której dane dotyczą i sposoby ich realizacji; Przetwarzanie danych w sposób zautomatyzowany (w tym profilowanie).