Dlaczego warto układać puzzle?

Podczas czytania dzisiejszego wpisu bądź szczególnie skoncentrowany. To ważne! Pozbieraj wszystkie myśli wyrażone w tym tekście, a następnie skompletuj z nich spójny i logiczny obraz problemu. Otrzymasz efekt wytężonej, intelektualnej pracy! Kiedy natężenie bodźców w mózgu zacznie się normalizować, odkryjesz sedno sprawy, odpowiedź na pytanie: dlaczego warto układać puzzle?

Dłoń z puzzlem

Możesz mieć wrażenie…

że układanie puzzli jest nudne i żmudne - siedzisz nad masą chaotycznie rozsypanych, niewielkich rozmiarem i skomplikowanych kształtem elementów, a jedynym celem jest poskładanie ich w całość. Im więcej macie elementów do skompletowania, tym bardziej przygniata Cię myśl, że w realizację celu trzeba włożyć ogrom wysiłku…

Trzeba przyznać, że czasami jest to trudne zadanie, które wymaga motywacji i wytrwałości, ale  drugiej strony powiedzmy sobie szczerze, że porównywanie układania puzzli do syzyfowej pracy jest znacznym nadużyciem. Chcemy zwrócić Twoją uwagę na fakty, których być może nie jesteś świadomy, kiedy zabierasz się za kompletowanie obrazków. Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy najważniejsze argumenty, dlaczego warto układać puzzle!

Oto naszym zdaniem najważniejsze z wielu zalet:

Koncentracja, spostrzegawczość i pamięć wzrokowa

Pudełko puzzli wypełnione jest ogromną ilością małych elementów, dzięki którym poddajesz systematycznym ćwiczeniom pamięć wzrokową, doskonalisz spostrzegawczość oraz koncentrację. Wyszukujesz i dopasowujesz do siebie zróżnicowane pod względem koloru i kształtu części, a to wymaga aktywności obu półkul ludzkiego mózgu. Tym samym to doskonałe ćwiczenie podtrzymujące nasz centralny układ nerwowy w pełnej sprawności.

Puzzle kształtują zdolności manualne

Zdolności manualne i kreatywność

Układając puzzle, obcujesz z całą masą drobnych elementów, a Twoje dłonie systematycznie trenują sprawny chwyt. Dzięki temu rozwijasz zdolności manualne. Puzzle wspomagają również pomysłowość i rozwój kreatywnych postaw. Układanki są doskonałym ćwiczeniem fantazji, wyobraźni i zmysłu artystycznego. Doceń to, zwłaszcza obserwując postępy Twojej pociechy.

Umiejętności matematyczne

Możesz tego nie dostrzegać, ale puzzle pomagają także rozwijać umiejętności matematyczne. Jak to możliwe? Otóż kompletowanie układanek wspiera rozwój zdolności analitycznych, a także umiejętność postrzegania przestrzennego. Puzzle wspomagają również procesy logicznego myślenia, kojarzenia faktów i identyfikowania związków przyczynowo-skutkowych. Układanki to istotnie matematyczne wyzwania intelektualne!

Puzzle powodują dobre samopoczucie

Dobre samopoczucie

Chcesz być zdrów jak ryba, musisz wiedzieć, że układanie puzzli wpływa na poprawę ogólnego samopoczucia. W jaki sposób puzzle mogą wywierać wpływ na nasz dobrostan? Dzięki koncentracji uwagi na jednym celu wyrównujesz tempo oddechu, powodujesz spadek ciśnienia krwi, a Twoje serce zaczyna bić stabilnym rytmem. Osiągasz poprawę stanu zdrowia i cieszysz się lepszym samopoczuciem na co dzień.

Współpraca zespołowa 

Układanie puzzli choć może, to wcale nie musi być zajęciem realizowanym indywidualnie. Możecie kompletować układanki także w zespołach – stwórzcie drużynę z przyjaciółmi bądź członkami rodziny. Im większe zestawy puzzli wybierzecie, tym więcej będzie okazji do zespołowej kooperacji. Puzzle wesprą Was w doskonaleniu miękkich umiejętności i kompetencji społecznych, takich jak współpraca w zespole czy komunikacja interpersonalna. Ćwiczysz z radością w drużynach, bo nigdy nie wiadomo czy układanie puzzli w przyszłości nie będzie konkurencją olimpijską.

Puzzle i współpraca zespołowa

Łączenie zajęć

Puzzlomaniactwo można realizować równolegle z innymi aktywnościami, np. o charakterze edukacyjnym. Jako przykład niech posłuży, chociażby słuchanie ciekawych podcastów czy inspirujących audiobooków podczas kompletowania obrazków. Łącz przyjemne z pożytecznym! Wszystko oczywiście zależy od tego, czy potrafisz skutecznie podzielić uwagę na kilka strumieni świadomości bez szkody dla którejkolwiek z aktywności. Jeśli jednak wykonywanie kilku czynności jednocześnie przychodzi Ci z trudem, to skoncentruj się wyłącznie na osiągnięciu psychologicznego stanu flow poprzez układanie naszych puzzli.

Świat emocji

Układanie puzzli to także rozwój emocjonalny człowieka. Kompletowanie puzzli może być źródłem takich emocji jak radość i poczucie dumy wywołane zrealizowanym projektem czy uczucie satysfakcji z powodu podołania wyzwaniom. Zaufaj nam - emocje są w życiu bardzo ważne! Gdy człowiek spogląda na finalny efekt swojej pracy i jest zadowolony z rezultatów, zaczyna doceniać siebie i dzięki temu czuje się dowartościowany, spełniony i zmotywowany.

Puzzle i emocje

Postrzeganie świata

Układając puzzle, patrzysz na świat w zupełnie inny sposób – rozpatrujesz wszystko z perspektywy drobnych kawałków, bez całościowego kontekstu. Ale w końcu, gdy wszystkie elementy pasują i układają się w większy obraz, zaczynasz dostrzegać sens. To jak magiczna transformacja, prawda? To samo dotyczy ludzkich problemów – czasem trzeba się przyjrzeć im z bliska, zrozumieć każdy ich fragment, by w końcu złożyć je w całość i zobaczyć pełny obraz. Tak więc, niech puzzle będą metaforą dla życia – ciesz się każdym małym sukcesem, który prowadzi Cię do większej radości i zrozumienia. Życzymy Ci radosnego układania puzzli i postrzegania świata!

Dlaczego warto układać puzzle?