Dlatego warto układać puzzle?

Podczas czytania dzisiejszego wpisu bądźcie szczególnie skoncentrowani. To ważne! Pozbierajcie wszystkie myśli wyrażone w tym tekście, a następnie skompletujcie z nich spójny i logiczny obraz problemu. Otrzymacie efekt Waszej wytężonej, intelektualnej pracy! Kiedy natężenie bodźców w Waszych mózgach zacznie się normalizować, odkryjecie sedno sprawy - odpowiedź na pytanie dlaczego warto układać puzzle.

Dłoń z puzzlem

Możecie mieć wrażenie…

że układanie puzzli jest nudne i żmudne, wręcz banalne z założenia - siedzisz nad masą chaotycznie rozsypanych, niewielkich rozmiarem i skomplikowanych kształtem elementów, a jedynym celem jest poskładanie ich w całość. Im więcej macie elementów do skompletowania, tym bardziej przygniata  Was myśl, że w realizację celu trzeba włożyć taki ogrom wysiłku…

Trzeba przyznać, że czasami jest to trudne zadanie, które wymaga wprawdzie motywacji i wytrwałości, ale  drugiej strony powiedzmy sobie szczerze, że porównywanie układania puzzli do syzyfowej pracy jest znacznym nadużyciem. Chcemy zwrócić Waszą uwagę na pewne fakty, których być może nie jesteście świadomi, kiedy zabieracie się za kompletowanie obrazków z puzzli. Bądźcie teraz czujni jak ważka, bo specjalnie dla Was zebraliśmy najważniejsze argumenty, dlaczego warto układać puzzle! Oto naszym zdaniem najważniejsze z wielu zalet:

Koncentracja, spostrzegawczość i pamięć wzrokowa

Pudełko puzzli wypełnione jest ogromną ilością małych elementów, dzięki którym poddajesz systematycznym ćwiczeniom pamięć wzrokową, doskonalisz spostrzegawczość oraz koncentrację. Wyszukujesz i dopasowujesz do siebie zróżnicowane pod względem koloru i kształtu części, a to wymaga aktywności obu półkul ludzkiego mózgu. Tym samym to doskonałe ćwiczenie podtrzymujące nasz centralny układ nerwowy w pełnej sprawności.

Puzzle kształtują zdolności manualne

Zdolności manualne i kreatywność

Układając puzzle obcujecie z całą masą drobnych elementów, a Wasze dłonie systematycznie trenują sprawny chwyt. Dzięki temu rozwijacie zdolności manualne. Puzzle wspomagają również pomysłowość i rozwój kreatywnych postaw. Układanki są doskonałym ćwiczeniem fantazji, wyobraźni i zmysłu artystycznego. Docenicie to zwłaszcza obserwując postępy Waszych pociech, które wraz z rozwojem stają się pomysłowe jak kojot i sprawne niczym struś pędziwiatr.

Umiejętności matematyczne

Możecie tego nie dostrzegać, ale puzzle pomagają także rozwijać umiejętności matematyczne. Jak to możliwe? Otóż kompletowanie układanek wspiera rozwój zdolności analitycznych, a także umiejętność postrzegania przestrzennego. Puzzle wspomagają również procesy logicznego myślenia, kojarzenia faktów i identyfikowania związków przyczynowo-skutkowych. Układanki to istotnie matematyczne wyzwania intelektualne!

Puzzle powodują dobre samopoczucie

Dobre samopoczucie

Chcesz być zdrów jak ryba, musisz wiedzieć, że układanie puzzli wpływa na poprawę ogólnego samopoczucia. W jaki sposób puzzle mogą wywierać wpływ na nasz dobrostan? Otóż dzięki koncentracji uwagi na jednym celu wyrównujecie tempo oddechu, powodujecie spadek ciśnienia krwi, a Wasze serduszka zaczynają bić stabilnym rytmem. Osiągacie poprawę odczuwalnego stanu zdrowia i cieszycie się lepszym samopoczuciem na co dzień.

Współpraca zespołowa 

Układanie puzzli choć może, to wcale nie musi być zajęciem realizowanym indywidualnie. Możecie kompletować układanki także w zespołach – stwórzcie drużynę z przyjaciółmi bądź członkami rodziny. Im większe zestawy puzzli wybierzecie, tym więcej będzie okazji do zespołowej kooperacji. Puzzle wspierają Was w doskonaleniu miękkich umiejętności i kompetencji społecznych takich jak współpraca w zespole czy komunikacja interpersonalna. Ćwiczcie z radością w drużynach, bo nigdy nie wiadomo czy układanie puzzli w przyszłości nie będzie konkurencją olimpijską.

Puzzle i współpraca zespołowa

Łączenie zajęć

Puzzlomaniactwo można realizować równolegle z innymi aktywnościami, np. o charakterze edukacyjnym. Jako przykład niech posłuży, chociażby słuchanie ciekawych podcastów czy inspirujących audiobooków podczas kompletowania obrazków. Łączcie przyjemne z pożytecznym! Wszystko oczywiście zależy od tego, czy potraficie skutecznie podzielić uwagę na kilka strumieni świadomości bez szkody dla którejkolwiek z aktywności. Jeśli jednak wykonywanie kilku czynności jednocześnie przychodzi Wam z trudem, to skoncentrujcie się wyłącznie na osiągnięciu psychologicznego stanu flow poprzez układanie naszych puzzli.

Świat emocji

Układanie puzzli to także rozwój emocjonalny człowieka. Kompletowanie puzzli może być źródłem takich emocji jak radość i poczucie dumy wywołane zrealizowanym projektem czy uczucie satysfakcji z powodu podołania wyzwaniom. Zaufajcie nam - emocje są w życiu bardzo ważne! Gdy człowiek spogląda na finalny efekt swojej pracy i jest zadowolony z rezultatów, zaczyna doceniać siebie i dzięki temu czuje się dowartościowany, spełniony i zmotywowany.

Puzzle i emocje

Postrzeganie świata

Puzzle to inna perspektywa patrzenia na świat – postrzeganie zjawisk z punktu widzenia ich małych elementów składowych, które pozbawione są holistycznego kontekstu i które wydają się być czymś innym niż są w rzeczywistości. Okazuje się, że kompletowanie ma sens, że po wstawieniu małych elementów otrzymujecie większą całość. W rezultacie patrzycie na to zjawisko z zupełnie innej perspektywy - oto drobniutkie coś, co z pozoru jest tylko malutką cząstką większej całości, a po uzupełnieniu o pozostałe ogniwa staje się pełnym obrazem. Z puzzlami jest podobnie jak z ludzkimi rozterkami – aby zrozumieć, na czym polega istota problemu, musicie przyjrzeć się jego poszczególnym składowym. Po złożeniu wszystkich drobnych niuansów w całość otrzymacie pełny obraz problemu. Układajcie dużo puzzli! Życzymy Wam radosnego postrzegania świata!     

Dlatego warto układać puzzle?

Obowiązek informacyjny wynikający z RODO: Administrator danych; Cele, podstawy prawne, informacja dobrowolności lub obowiązku podania i czas przetwarzania; Odbiorcy danych; Prawa osoby, której dane dotyczą i sposoby ich realizacji; Przetwarzanie danych w sposób zautomatyzowany (w tym profilowanie).