Podejmując decyzję o zakupie pierwszego plecaka dla dziecka rozpoczynającego przygodę w 1 klasie szkoły podstawowej, powinieneś przy wyborze kierować się dwiema kluczowymi kwestiami, a mianowicie zdrowiem i komfortem Twojej pociechy.
Niewątpliwie dobrze dopasowany tornister dla pierwszoklasisty musi być adekwatnie dostosowany do wzrostu dziecka i powinien być lekki, ergonomiczny oraz funkcjonalny. Idealny plecak szkolny jest wyposażony w stosowną ilość przegródek (tzw. komór lub kieszeni), które nie tylko pozwolą zachować praktyczny porządek w jego wnętrzu, ale i umożliwią równomierne rozłożenie ciężaru. Pamiętaj również o tym, aby Twoje dziecko było zawsze dobrze widoczne na drodze, dla innych uczestników ruchu. Wybierając plecak czy tornister dla pierwszoklasisty, zatroszcz się o to, aby posiadał odblaskowe elementy z każdej strony (przód, boki, tył) - jaskrawe kolory i dobrze widoczne z daleka elementy zdecydowanie poprawiają bezpieczeństwo Twojej pociechy w drodze do szkoły i do domu!
Piękny, modny, ale przede wszystkim zdrowy plecak dla pierwszoklasisty!
Wybór szkolnego plecaka lub tornistra dla pierwszoklasisty to ważna decyzja. Przygodę ze szkołą warto rozpocząć, podejmując racjonalne i przemyślane wybory w zakresie kompletowanej wyprawki. Podejmując decyzje zakupowe, zawsze zwracaj szczególną uwagę na jakość oferowanych produktów. Pod względem estetycznym niewątpliwie napotkasz nieskończoność możliwych do wyboru wzorów i kolorów. Pamiętaj jednak, że wybierając idealny plecak dla Twojego dziecka, nie powinieneś kierować się wyłącznie barwnym wzorem, czy wizerunkiem ulubionego bohatera z bajki. Ze swojej strony polecamy Ci przede wszystkim sprawdzenie plecaka pod względem komfortu noszenia i bezpośredniego oddziaływania na zdrowie malucha. Niech plecak będzie modny i bajecznie kolorowy, ale przede wszystkim musi być zdrowy dla ucznia!
Co brać pod uwagę przy zakupie szkolnego plecaka do 1 klasy?
Lekki plecak to kluczowy element wyprawki dla małego pierwszoklasisty tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego. Jeśli zastanawiasz się, ile powinna wynosić waga plecaka, bez dodatkowego wyposażenia (m.in. zeszyty, przybory szkolne, bidon z wodą), to nie powinna ona przekroczyć granicy uznawanej za optymalną, tj. 1 kg i 200 g. Warto zwrócić uwagę, że nadmierne obciążenie plecakiem może po pewnym czasie stać się powodem dolegliwości kręgosłupa oraz przyczyną nieprawidłowej postawy ciała dziecka. Ma to szczególnie istotne znaczenie w młodym wieku, w okresie dynamicznego wzrostu uczniów klas 1-3.
Pamiętaj dodatkowo, że plecak do pierwszej klasy wraz z wyposażeniem nie powinien przekraczać 10-15 procent masy ciała małego ucznia. Troszcząc się o zachowanie optymalnych parametrów, o których mowa powyżej, zadbasz o komfort i zdrowie dziecka!
Wybierz plecak z regulacją i dopasowany do wzrostu dziecka
Niezwykle ważną kwestią jest dobranie plecaka odpowiedniego do wzrostu pierwszoklasisty. Plecak o zbyt dużych gabarytach będzie niepotrzebnie obciążał plecy dziecka, a z kolei zbyt mały tornister będzie niepraktyczny i może nie zmieścić wszystkich niezbędnych przyborów, podręczników czy butelki z wodą. Warto podkreślić, że plecak powinien być dopasowany w taki sposób, aby jego solidne i odporne na uszkodzenia dno znajdowało się dokładnie na poziomie bioder dziecka. Zwróć także uwagę, żeby pasy/szelki były adekwatnie szerokie (ok. 4-5 cm) oraz miękko wyściełane, dzięki czemu nie będą nadmiernie uciskały ramion dziecka. Warto kierować się w tym względzie zakupem plecaka z w pełni regulowanymi szelkami oraz wyposażonego w dodatkowe zapięcie stabilizujące i odciążające na wysokości piersiowego odcinka kręgosłupa i/lub pasa biodrowego. Tak zaprojektowane modele plecaków znacznie podwyższają komfort codziennego ich użytkowania, ponieważ ich budowa zapewnia dbałość o naturalne krzywizny kręgosłupa, stabilizację obręczy barkowych, pasa biodrowego oraz łopatek.
Ergonomiczny plecak do pierwszej klasy
Pamiętaj, że aspekt ergonomii, czyli przystosowania plecaka do anatomicznych i psychofizycznych cech młodego ucznia jest niezwykle istotną kwestią, na którą my również zwracamy Twoją szczególną uwagę. Jeśli chcesz wybrać idealny tornister szkolny, to zdecyduj się na plecak usztywniany - powinien mieć usztywnione i dobrze wyprofilowane plecy, co skutecznie zapobiega rozwijaniu się wad postawy.
Dodatkowo ważne jest, aby plecy tornistra były prawidłowo wentylowane. Dziecko nie będzie się przegrzewało i nadmiernie pociło, gdy plecak będzie wyposażony w kanały powietrzne i "oddychającą" siateczkę.
Warto również zatroszczyć się o dostępność specjalnej kieszonki, w której dziecko bezpiecznie umieści bidon z wodą, z którego z przyjemnością skorzysta w potrzebie, np. po lekcji wychowania fizycznego, podczas wycieczki klasowej czy w trakcie powrotu ze szkoły.
Funkcjonalny tornister dla dzieci uczęszczających do klas 1-3
Jeśli chodzi o budowę plecaków młodzieżowych, to ich charakterystyczną cechą jest znaczna dostępność funkcjonalnych komór i dodatkowo zamykanych na suwak przegród, z przeznaczeniem na wyposażenie typu tablet, smartfon, słuchawki, klucze, itp. Jeśli jednak interesuje Cię plecak uwzględniający potrzeby uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej, to spokojnie możesz zdecydować się na prostą wersję dwukomorowego plecaka z ewentualną dodatkową kieszenią zewnętrzną na drobne przybory, przekąski czy małą kieszonką na telefon.
Funkcjonalność dwukomorowego plecaka dla 7 latka jest optymalna - zapewnia osobną przegrodę na niezbędne przybory, podręczniki oraz dodatkową komorę na pozostałe elementy wyprawki szkolnej jak np. pudełko na żywność (tzw. śniadaniówka) czy zabierane w wybrane dni strój oraz obuwie sportowe.
Postaw na kreatywną zawartość plecaka szkolnego!
Dobry plecak wykonany z wysokiej jakości materiałów wyposażony w wydzielone, funkcjonalne komory wewnątrz, to podstawa poprawnie zorganizowanego ucznia. Dobranie odpowiedniego plecaka dla pierwszoklasisty to ważna kwestia, gdyż przemyślane rozwiązania pozwolą nie tylko zadbać o codzienne, elementarne wyposażenie, ale i o dodatkowe przedmioty, które mogą być okazjonalnie zabierane do szkoły choćby w związku z uczestnictwem w klasowej wycieczce czy podczas zajęć organizowanych w świetlicy szkolnej.
Zmieszczą się tam na przykład kreatywne gry edukacyjne z serii Mały Odkrywca marki Trefl. Do jednej z przegród plecaka pierwszoklasisty możesz spakować Ekologię, Świat, Cyferki lub Angielski, a w przypadku dzieci uczęszczających do 2 i 3 klas możesz dorzucić jeszcze Dodawanie, Ortografię lub Mnożenie. Pamiętaj, że rozwojowe gry edukacyjne dostępne pod ręką w plecaku są ciekawym rozwiązaniem na spędzanie czasu w chwilach wolnych od formalnych zajęć.
Podsumowanie – jak wybrać najlepszy plecak dla pierwszoklasisty?
Na zakończenie dzisiejszego wpisu przypomnijmy krótko najważniejsze kryteria wyboru idealnego plecaka do szkoły dla pierwszoklasisty. Decydując się na zakup, wybierz model wyprodukowany z materiałów dobrej jakości, który będzie odpowiednio dopasowany do wzrostu dziecka i będzie cechował się lekką i solidną konstrukcją wyposażoną w widoczne elementy odblaskowe. Dodatkowo pamiętaj, aby plecak spełniał standardy w zakresie ergonomii, posiadał co najmniej dwie niezależne komory do przechowywania rzeczy i pomocy naukowych, a także spełniał preferencje estetyczne małej pociechy. Podkreślmy, że idealny wybór w tym zakresie to nic innego jak inwestycja w zdrowie, bezpieczeństwo i komfort Twojego dziecka, która z pewnością wpłynie na jego dalszy prawidłowy rozwój i przysporzy mu pozytywnych doświadczeń w szkole!