-20% na puzzle wysokoelementowe i akcesoria Trefla z kodem MAMA20. Dzień Mamy układa się idealnie!

Dlaczego warto układać puzzle?

Podczas czytania dzisiejszego wpisu bądź szczególnie skoncentrowany. To ważne! Pozbieraj wszystkie myśli wyrażone w tym tekście i skompletuj z nich spójny, logiczny obraz problemu. Dzięki temu otrzymasz ciekawy efekt wytężonej, intelektualnej pracy! Kiedy natężenie bodźców w mózgu zacznie się normalizować, odkryjesz sedno sprawy – znajdziesz odpowiedź na pytanie: dlaczego warto układać puzzle?

Dłoń z puzzlem

Możesz mieć wrażenie, że… układanie puzzli przede wszystkim jest trudne

Niektórzy uważają, że układanie puzzli to bardzo nudne i żmudne zajęcie — siedzisz nad masą chaotycznie rozsypanych, niewielkich rozmiarem i skomplikowanych kształtem elementów, a jedynym celem jest poskładanie ich w całość. Im więcej elementów masz do skompletowania, tym bardziej przygniatająca staje się myśl, że w realizację tego zadania musisz włożyć ogrom wysiłku.

I faktycznie trzeba przyznać, że kompletowanie układanek może być trudnym zajęciem, które wymaga od nas wytrwałości, zaangażowania i motywacji. Warto jednak podkreślić, że porównywanie układania puzzli do syzyfowej pracy jest nadużyciem. 

Pragniemy ukierunkować Twoją uwagę na pewne fakty, których być może nie jesteś świadomy, kiedy zabierasz się za kompletowanie barwnych obrazków.

Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy najważniejsze argumenty przemawiające za tym, że warto układać puzzle!

Układanie puzzli ćwiczy koncentrację, wytrwałośc, spostrzegawczość i pamięć wzrokową

Pudełko puzzli wypełnione jest ogromną liczbą małych elementów, dzięki którym poddajesz ćwiczeniom pamięć wzrokową, doskonalisz spostrzegawczość, koncentrację i wytrwałość. Wyszukujesz i dopasowujesz do siebie zróżnicowane pod względem koloru i kształtu części, a to wymaga aktywności obu półkul ludzkiego mózgu.

Tym samym to znakomity trening pamięci oraz doskonałe ćwiczenie podtrzymujące nasz centralny układ nerwowy w pełnej sprawności. Zapamiętaj — układanie puzzli korzystnie wpływa na rozwój mózgu!

Aleksandra Belta-Iwacz – psycholożka i założycielka bloga Mamologia.pl podkreśla istotną rolę puzzlowych układanek w zakresie rozwoju małych dzieci: Puzzle uczą dzieci, że sukces wymaga cierpliwości. Nie zawsze od razu znajdą właściwy element. Czasem będą musiały spróbować kilka razy, zanim dopasują go do całości. Ale kiedy w końcu się uda, satysfakcja jest ogromna. To świetne ćwiczenie koncentracji – dziecko musi ignorować wszystko dookoła i skupić się na zadaniu, ćwicząc tym samym tzw. uwagę selektywną. Z czasem uczy się, że trudności są częścią procesu. A każda przeszkoda, którą pokona, czyni je silniejszym.

Puzzle kształtują zdolności manualne

Puzzle wspierają rozwój motoryki małej u dzieci

Układając puzzle, obcujesz z całą masą drobnych elementów, a Twoje dłonie systematycznie trenują sprawny chwyt. Dzięki temu możesz skutecznie doskonalić sprawność manualną w każdym wieku, a także wspierać rozwój motoryki małej u dzieci.

Układanie puzzli nie jest łatwe — szczególnie dla najmłodszych dzieci. Wymaga precyzji i kontroli swoich dłoni, to doskonałe ćwiczenie dla małych rączek. Wzmacniają mięśnie dłoni, poprawiają koordynację wzrokowo-ruchową. To kluczowe umiejętności, które przydadzą się później w nauce pisania, zapinania guzików czy trzymania sztućców. Zaczynając od dużych, prostych elementów, dziecko stopniowo przechodzi do bardziej skomplikowanych układanek. Każdy kolejny poziom to dla niego nowa przygoda, krok w stronę większej samodzielności i pewności siebie – podkreśla psycholog dziecięca Aleksandra Belta-Iwacz.

Puzzle wpływają na rozwój mózgu i umiejętności analityczne

Możesz tego nie dostrzegać, ale układanki i puzzle pomagają rozwijać umiejętności matematyczne.

Jak to możliwe? Otóż kompletowanie układanek wspiera rozwój zdolności analitycznych, a także umiejętność postrzegania przestrzennego. Puzzle wspomagają procesy logicznego myślenia, kojarzenia faktów i identyfikowania związków przyczynowo-skutkowych.

Okazuje się, że puzzle to świetne wyzwanie intelektualne!

Takie wnioski potwierdza również nasza ekspertka, która analizując wpływ układania puzzli na rozwój poznawczy dzieci, podkreśla, że układając puzzle, dzieci nie tylko się bawią, ale też uczą analizowania kształtów i kolorów, rozwijają pamięć i logiczne myślenie. Stają przed wyzwaniem wyobrażania sobie całego obrazka, szukania i dopasowywania elementów. Z każdym dopasowanym fragmentem stają się coraz lepsze w rozwiązywaniu problemów. To umiejętności, które później pomogą im w nauce matematyki czy czytania. Puzzle uczą je patrzeć na świat w sposób analityczny – kawałek po kawałku odkrywać jego sens.

Puzzle powodują dobre samopoczucie

Układanki rozwijają kreatywność, super pomysły i dobre samopoczucie

Puzzle wspomagają pomysłowość i rozwój kreatywnych postaw. Układanki mają tę zaletę, że doskonale ćwiczą fantazję, wyobraźnię i zmysł artystyczny. Doceń to, zwłaszcza obserwując postępy Twojego malucha poczynione w trakcie codziennych zabaw z rówieśnikami czy podczas wykonywania zajęć o charakterze edukacyjnym.

Chcesz być zdrów jak ryba, musisz wiedzieć, że układanie puzzli wpływa także na poprawę ogólnego samopoczucia. W jaki sposób puzzle mogą wywierać wpływ na nasz dobrostan? Dzięki koncentracji uwagi na jednym celu wyrównujesz tempo oddechu, powodujesz spadek ciśnienia krwi, a Twoje serce zaczyna bić stabilnym rytmem. Osiągasz poprawę stanu zdrowia i cieszysz się lepszym samopoczuciem na co dzień.

Puzzle i układanki ćwiczą współpracę zespołową! 

Układanie puzzli choć może, to wcale nie musi być zajęciem realizowanym indywidualnie. Możesz kompletować układanki także w zespole – stwórz drużynę z przyjaciółmi bądź członkami rodziny. Im większe zestawy puzzli wybierzecie, tym więcej czasu poświęcicie na zespołową kooperację. Puzzle wesprą Was w doskonaleniu miękkich umiejętności i kompetencji społecznych, takich jak współpraca w zespole czy komunikacja interpersonalna.

Ćwicz układanie obrazków ze swoją drużyną, bo nigdy nie wiadomo czy kompletowanie puzzli nie będzie w przyszłości konkurencją olimpijską!

Puzzle i współpraca zespołowa

Układaj puzzle i rozwijaj się przy okazji innych zajęć

Hobby związane z puzzlami można rozwijać i realizować równolegle z innymi aktywnościami, w tym o charakterze edukacyjnym.

Jako przykład niech posłuży słuchanie interesujących podcastów czy inspirujących audiobooków podczas kompletowania obrazków. Połącz przyjemne z pożytecznym! Oczywiście wszystko zależy od tego, czy potrafisz robić kilka rzeczy naraz, nie tracąc przy tym skupienia. Jeśli jednak to dla Ciebie trudne, po prostu daj się wciągnąć w układanie i pozwól sobie wejść w stan pełnego skupienia – tak zwane flow!

Puzzle pomagają ćwiczyć emocje

Układanie puzzli to również rozwój emocjonalny człowieka. Kompletowanie puzzli może być źródłem takich emocji jak radość i poczucie dumy wywołane zrealizowanym projektem czy uczucie satysfakcji z powodu podołania wyzwaniom.

Zaufaj nam — emocje są w życiu niezwykle ważne! Gdy człowiek spogląda na finalny efekt swojej pracy i jest zadowolony z rezultatów, zaczyna doceniać siebie i dzięki temu czuje się dowartościowany, spełniony. Takie rodzaje aktywności niewątpliwie wzmacniają wiarę we własne możliwości.

Z drugiej strony, nie wszystkie podjęte wysiłki kończą się zawsze sukcesem. Przekonasz się na własnej skórze, że w trakcie układania obrazków napotkasz na trudności czy zmierzysz się z koniecznością poszukiwania rozwiązań nadzwyczajnych. Mamy nadzieję, że docenisz również fakt, że układanie puzzli uczy cierpliwości oraz radzenia sobie z porażkami.

Puzzle i emocje

Puzzle zmieniają postrzeganie świata

Układając puzzle, patrzysz na świat w zupełnie inny sposób – rozpatrujesz wszystko z perspektywy drobnych kawałków, bez szerszego, całościowego kontekstu. Ale gdy kawałki zaczynają do siebie pasować i tworzą spójną całość, nagle wszystko nabiera sensu. To trochę jak magia – świat zmienia się na Twoich oczach!

To samo dotyczy ludzkich problemów – czasami trzeba się im przyjrzeć z bliska, zrozumieć każdy ich element, by w końcu złożyć je w całość i dostrzec pełny obraz. Tak więc niech puzzle będą metaforą dla życia – ciesz się każdym małym sukcesem, który jest źródłem zadowolenia i prowadzi Cię do lepszego zrozumienia podejmowanych wysiłków.

Życzymy Ci radosnego układania puzzli i pozytywnego postrzegania świata!

loader
Ładuję...