Jak ułatwić układanie puzzli, czyli niezbędnik Puzzlomaniaka

Jak kompletować puzzle i nie wpaść w furię

Niektórzy twierdzą, że układanie puzzli jest tak trudne jak zdobywanie Korony Ziemi. Na dowód tego posiadają zakurzone pudełka z puzzlami, które przeszły do historii jako niezdobyte szczyty. Kompletowanie układanek kojarzy się wówczas z nadludzkim wysiłkiem wymagającym koncentracji i ogromnej determinacji w dążeniu do celu. Może być w tym odrobina prawdy, ale nadmiernie nie przesadzajmy, bo to najłatwiejszy sposób, żeby się zniechęcić jeszcze zanim zaczniemy na dobre układać. Pragniemy, żeby puzzle były źródłem relaksu i wytchnienia, a nie wyzwalały w was ataków paniki! Aby tego uniknąć, udzielimy Wami kilka cennych porad. Dowiecie się jak polubić układanie puzzli i w jaki sposób ułatwić kompletowanie układanek. Ważne jest, by czerpać z tego przyjemność, dlatego wyposażymy Was w niezbędnik Puzzlomaniaka!

Jak ułatwić układanie 1

 

Chcesz szybko układać puzzle? Opracuj strategię!

Każdy, kto marzy o tym, by zostać puzzlomaniakiem i kompletować wymagające zestawy puzzli, powinien zdawać sobie sprawę z faktu, że w tym hobby istotne jest wypracowanie strategii. Wielu hobbystów zdobywało doświadczenia metodą prób i błędów, kompletując i rozsypując zestawy na przemian, a niekiedy strącając je nieopatrznie łokciem ze stołu. Wcale nie musicie podążać drogą, którą już przemierzyli inni. Skorzystajcie z poniższych drogowskazów i zastosujcie sprawdzone przez nas techniki układania. Jeśli oprócz zgromadzonej wiedzy praktycznej będziecie dysponowali indywidualnymi predyspozycjami takimi jak spostrzegawczość, zdolności manualne, dobra pamięć i wyobraźnia przestrzenna, to jesteście na dobrej drodze do sukcesu. Nie rozpoczynajcie przygody z puzzlami od trudnych zestawów. Pamiętajcie, że układanki powinny być dostosowane do wieku użytkowników. Przy odrobinie motywacji przekonacie się, że w krótkim czasie zaczniecie realizować trudniejsze projekty, a skomplikowane puzzle z dużą ilością elementów wcale nie będą Wam straszne.

Układanie puzzli z matą

Miejsce do układania puzzli

Widzicie przed sobą duże pudełko z napisem puzzle 1000 elementów i już macie obawy? Spokojnie, nic złego się nie dzieje. Panika za chwilę minie, a strach ma tylko wielkie oczy. Zanim rozsypiecie elementy, uwzględnijcie w swojej strategii układania puzzli wygospodarowanie odpowiedniej przestrzeni, aby wszystkie części układanki znalazły się w Waszym polu widzenia. Nie powinniście tracić czasu i nerwów na poszukiwanie pojedynczych elementów niczym majtek na bocianim gnieździe, który przy użyciu lunety wypatruje na horyzoncie zarysu lądu. Rozłóżcie przed sobą specjalne maty do układania puzzli dobierając ich rozmiar adekwatnie do wielkości obrazka. Teraz już możecie działać - rozsypcie ostrożnie elementy i przyjdzie do etapu sortowania.

Mata do puzzli

Sortowanie puzzli - kolorystyczny porządek

Aby ułatwić sobie układanie posegregujcie poszczególne puzzle, uwzględniając ich kolorystykę lub kształt. Po wysypaniu elementów zestawu możecie mieć poczucie, że panuje bałagan rodem ze stajni Augiasza. Trzeba nad tym zapanować! Puszczenie nurtu rzeki przez środek stołu nie wchodzi w rachubę. Proponujemy inne rozwiązanie - najlepiej podzielcie puzzle na konkretne grupy, wykorzystując w tym celu specjalne pojemniki. Przekonacie się, że użycie sorterów znacznie ułatwi segregację poszczególnych elementów. Umiejętnie gospodarujcie dostępną przestrzenią - połączcie ze sobą pojemniki, a zaoszczędzicie jeszcze więcej miejsca. Sortery zapewniają swobodne przenoszenie wyselekcjonowanych elementów oraz komfortowe przechowywanie puzzli w bezpiecznych warunkach. Powierzchnia każdego z nich jest wykończona matową, antyrefleksyjną powłoką, która niweluje nadmiar odbijanego światła. Dzięki temu zyskacie optymalne warunki do kompletowania układanek i odciążycie skupiony wzrok. Czas połączyć puzzle! 

jak ułatwić 5 - sorter

Układanie puzzli zaczyna się kleić

Kiedy zatroszczycie się o przestrzeń do układania puzzli oraz przydatne sortery, zorientujecie się, że to hobby zacznie się do Was przyklejać, znaczy się... przypadnie Wam do gustu. Zniwelujecie poczucie chaosu, zrelaksujecie się, zaczniecie czerpać radość z układania. No i super - to wszystko musi się kleić w spójną całość! Aaa, no i tak przy okazji, żeby uprzyjemnić proces układania zacznijcie używać kleju do puzzli! Jest to jednocześnie specjalny środek konserwujący, zabezpieczający powierzchnię obrazu przez zabrudzeniami, jak i środek klejący do puzzli. Dzięki klejowi w tubce, wyposażonej w specjalną gąbkę ułatwiającą czystą aplikację środka, doświadczycie, z jaką łatwością można przenosić, postawić lub powiesić skompletowaną układankę.

Klej

Teraz wystarczy oprawić obrazek w estetyczną ramkę i ozdobić nim swój pokój. Ochronna powłoka z kleju trwale zabezpieczy go przed zanieczyszczeniami. Wystarczy, że rozprowadzicie środek równomiernie po całej powierzchni i zostawicie do wyschnięcia. Gotowe!

Jak ułatwić układanie puzzli, czyli niezbędnik Puzzlomaniaka

Obowiązek informacyjny wynikający z RODO: Administrator danych; Cele, podstawy prawne, informacja dobrowolności lub obowiązku podania i czas przetwarzania; Odbiorcy danych; Prawa osoby, której dane dotyczą i sposoby ich realizacji; Przetwarzanie danych w sposób zautomatyzowany (w tym profilowanie).